Aktuální informace pro pacienty k virové hepatitidě typu A

Virová hepatitida typu A, taky nazývaná infekční žloutenka, je vyvolána virem hepatitidy A. Inkubační doba, tedy doba od nákazy člověka do rozvinutí příznaků onemocnění,  je 14 - 50 dní, nejčastěji 30 dní. Již koncem inkubační doby bývají přítomny necharakteristické příznaky. Nejčastěji se jedná o projevy chřipkové (tj. zvýšená teplota, bolesti hlavy, bolesti svalů, únava, rýma, kašel, zánět spojivek), žaludeční a střevní (nechutenství, nevolnost, zvracení, průjem, jindy naopak zácpa, říhání, nadýmání, tlak v pravém podžebří). Vzácněji doch&aac ute;zí k projevům kloubním (bolestem, otokům), kožním (svědění, někdy i vyrážce), nervovým (bolestem hlavy, zánětlivým postižením jednoho i více nervů). Po této fázi se často objevuje „žloutenka". Současně s ní má pacient tmavší moč, světlou stolici a svědění kůže.

Zdrojem onemocnění je infikovaný (nakažený) člověk, u něhož je virus přítomen ve stolici. Z toho vyplývají i nejčastější cesty přenosu virové hepatitidy typu A.  Přenos stolicí infikovaného člověka hraje nejzávažnější roli, ať už se jedná o přenos přímý od osoby k osobě, např. špinavýma rukama, ale i nepřímý, znečištěnou vodou nebo potravinami či znečištěnými předměty. Nekomplikovaná hepatitida typu A trvá 2 - 4 týdnyrekonvalescence několik týdnů. Izolace na infekčním oddělení je povinná a její délka závisí na závažnosti klinického průběhu. V&scaron ; všeobecně platí, že onemocnění dětí probíhají lehčeji než onemocnění dospělých. Důležité je, že virová hepatitida typu A nepřechází do chronicity (nemá trvalé následky). U všech epidemiologicky významných vnímavých jedinců je nezbytný lékařský dohled po dobu 50 dnů od posledního kontaktu s nemocným.

Nespecificky se lze chránit důslednou hygienou rukou, ale ani toto nezabrání vzniku onemocnění při přenosu kontaminovanými potravinami či vodou.

Jedinou specifickou ochranou proti nemoci je očkování. Dostupná je vakcína jak pro děti,tak pro dospělé. V případě zájmu o očkování se informujte v ordinaci.