Nemléčné příkrmy by se měli začít zavádět nejpozději mezi 5. - 6. měsícem věku dítěte. Již od začátku je vhodné začít krmit dítě lžičkou, v sedu nebo polosedu /ne vleže !!/.  Pokrm by měl mít zpočátku kašovitou konzistenci a měl by být přiměřeně teplý /ne horký!!/. Příkrm je vhodné podávat v době, kdy je dítě aktivní, ne před spaním, kdy je už nevrlé a unavené /není tedy nutné podávat v poledne/. Zpočátku dítě pokrm třeba jen ochutnává, stačí i jedna, dvě lžičky, postupně se dávka navyšuje. Nahrazení mléčné dávky nebo jednoho kojení může trvat i delší dobu.

Od 4. měsíce věku, pokud již kojení nebo kojenecké mléko plně nestačí, je možno začít podávat rýžovou nebo rýžovo-kukuřičnou kaši-mléčnou nebo nemléčnou.

Nemléčné kaše se pak připravují s mateřským mlékem /pokud má maminka přebytek nebo zásobu/ nebo se speciálním kojeneckým mlékem /mléka hypoalergenní, antikoliková, bezlaktózová aj./

Nejpozději od 5. měsíce se doporučují zavádět maso-zeleninové příkrmy.

Jako první se zavádí jemné pyré z jednoho druhu lokální zeleniny (vařená rozmixovaná mrkev s kapkou slunečnicového oleje/, postupně se přidávají další druhy zeleniny -brambor, brokolice, květák, hrášek, špenát aj. - v různé kombinaci. Vždy ale zavádíme jen jeden nový druh, abychom mohli ev.vysledovat vedlejší nebo alergické reakce /zvracení, průjem, břišní koliky/.

V další fázi zavádíme bílé maso- stačí 3-4x týdně, kostka masa velikosti zhruba polévkové lžíce, maso je nutné řádně rozvařit. 1x týdně podáváme vaječný žloutek /1/3-1/2 řádně povařeného žloutku/.

Až po zavedení maso-zeleninového příkrmu se doporučuje začít s ovocem. Zpočátku opět podáváme nejlépe pyré z jednoho druhu lokálního ovoce /jablko, hruška, broskev, hroznové víno-pozor na ovocné slupky/, postupně zavádíme další druhy.

Nejpozději od 6. měsíce věku dítěte, nejlépe v době, kdy je ještě kojeno, by mělo mít dítě v jídelníčku obilninové příkrmy-tedy lepek, zpočátku ve formě obilných nebo obilno-mléčných kaší,  postupně těstoviny, pečivo, piškoty, dětské sušenky, ovesné vločky aj.

Mléčné výrobky zavádíme kolem 6. měsíce věku, zpočátku zakysané /klasický bílý jogurt, který si můžeme upravit přidáním ovoce, piškotů, sušenek/, poté teprve smetanové a tvarohové výrobky. Po 6. měsíci věku zařazujeme i červená masa /hovězí, vepřové/, poté ryby, celé vejce . Do 8.měsíce věku by dítě mělo mít prakticky kompletní jídelníček, jídla nepřislazujeme, nedosolujeme, nekořeníme! Důležité je i dbát na dostatek tekutin ve formě nejlépe čisté vody, nepřislazených čajů nebo naředěných ovocných šťáv.